Jacht Energa wystartuje w regatach Transat Jacques Vabre 2013

150x110

Po raz pierwszy w historii, w transatlantyckich regatach załóg dwuosobowych Transat Jacques Vabre, weźmie udział polska załoga. 3 listopada z francuskiego Hawru na jachcie Energa popłyną Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski.

Zbigniew Gutkowski jest pierwszym Polakiem, który wziął udział w prestiżowych regatach samotników Vendée Globe, a niedawno na jachcie Energa zajął pierwsze miejsce w regatach Baltic Polonez Cup i ustanowił nowy rekord dla tej trasy. Współpraca Gutka z Grupą Energa to jeden z elementów programu Energa Sailing, którego żeglarz jest ambasadorem. Celem projektu jest promowanie wśród dzieci i młodzieży żeglarstwa jako sposobu na aktywny wypoczynek w duchu rywalizacji fair play.

Prestiżowa impreza regatowa

Transat Jacques Vabre to jedna z najważniejszych imprez klasy IMOCA open 60 w tym roku. Historyczny wyścig dwuosobowych załóg rozgrywany jest od ponad 20 lat i nierozerwalnie związany z handlem łączącym dwa kontynenty Europę i Amerykę Południową. Żeglarze przemierzą podobny dystans jaki mieli do pokonania dawni żeglarze transportujący kawę.

Czołówka światowego żeglarstwa znana chociażby z regat Vendée Globe będzie rywalizować będzie na wodach Atlantyku. Do tej pory udział w wyścigu zapowiedziało 10 najlepszych załóg dwuosobowych klasy IMOCA Open 60. Oprócz „sześćdziesiątek” w kategorii jachtów jednokadłubowych wystartują także jednostki Open 40 reprezentowane przez 45 załóg oraz jednostki wielokadłubowe: trimarany MOD 70 oraz Multi 50.

Po raz pierwszy w historii, w tych transatlantyckich regatach wezmą w niej udział Polacy. Zbigniew Gutkowski i Maciej Marczewski wystartują dzięki współpracy z Grupą Energa na jachcie Energa (klasa Open 60).

- Ten start chciałbym potraktować treningowo bez szczególnej presji na wynik. Uczestnictwo w regatach stanowi dla mnie wielką satysfakcję. Jacht przejdzie wszystkie badania techniczne i wykorzystamy go najlepiej jak potrafimy – mówi Gutkowski.

Obok Gutka w zawodach udział weźmie Maciej Marczewski, dotychczasowy kapitan techniczny jachtu Energa.

- Po raz pierwszy popłynę z Maćkiem w trybie regatowym chociaż przepłynęliśmy już razem tysiące mil w prawie każdych warunkach. Zdecydowałem się płynąć z nim ponieważ znam go bardzo dobrze, rewelacyjnie dogadujemy się na pokładzie i przede wszystkim chciałem wspólnie z Maćkiem reprezentować barwy naszego kraju – mówi Gutkowski.

- Udział Polaków i jachtu Energa w takich prestiżowych regatach to wyróżnienie i doskonała okazja do współzawodnictwa na najwyższym poziomie, ale też szansa na pokazanie, że dysponujemy zdolnymi sportowcami i doskonałym sprzętem światowej klasy. Udział naszej reprezentacji w tych zawodach to także sposobność do promocji żeglarstwa w Polsce i zwrócenia uwagi na ten piękny i wymagający sport. Trzymamy kciuki za pomyślne przygotowania do startu i dobry wynik na mecie – mówi Katarzyna Kowalska, Dyrektor Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. 

***

Zbigniew "Gutek" Gutkowski jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendee Globe - oceanicznych regatach samotników dookoła ziemi. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5, 2010/11 - zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóm poważnym kontuzjom ukończył regaty na 2.pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, multihull Orma 60 i Vor-60, Imoca 60 oraz Eco 60.

Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały - carbon/ nomex, długość - 18,28 m, szerokość- 5,94 m, zanurzenie - 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby - 3200 kg, liczba siłowników - 2, dodatkowe urządzenia -2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe - przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały - PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu -28 m, powierzchnia żagli na wiatr - 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem - 550 m2.

Transat Jacques Vabre

Droga przez ocean łącząca od wieków Hawr i Kolumbię stała się w roku 1993 trasą regat. Co dwa lata, pomiędzy Hawrem i jednym z południowoamerykańskich portów, najlepsi z najlepszych sprawdzają siebie i swoje jachty wypływając jesienią na szlak kawy. Średnia odległość pokonywana przez uczestników to 4500-4900 Mm. W tej chwili są to jedyne regaty transatlantyckie dla jachtów IMOCA. W 2013 roku zmagania zostaną rozegrane w 4 klasach: Open 60, Open 40, Multi 50, Multi 70. Jest to jedna z niewielu imprez gdzie spotkać można kilka klas.

ENERGA Sailing - wspiera młodych żeglarzy

ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.in. Zbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowych rywalizacjach o rekordy i medale. Start Gutka na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendee Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing. Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez Okręgowe Związki Żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy  Przemysław MiarczyńskiAnna Weinzieher oraz Łukasz Przybytek Paweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.